Haber

Hazine ve Maliye Bakanı Nabati: Dövizde ralli yok

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, NTV’de Ahmet Ergen’in sorularını yanıtladı. Enflasyon rakamlarını değerlendiren Bakan Nabati, şunları söyledi:

“Aralık ayında enflasyonun baz etkisiyle gerilemeye başlayacağını söyledik. Öngörüler birer birer gerçekleşiyor. Tüm dünyada emtia fiyatlarında beklenmedik bir yükseliş ve enflasyonist baskı oluştu. Döviz kurlarındaki ralli ile birlikte, Enflasyonun en ağır olduğu ülkelerden biri olduk.Vatandaşlarımız enflasyonu çok ağır hissetti.Elektrik fiyatları sakinleşmeye başladı.44’ün altına inmesi bizim için olumlu bir sürpriz oldu. Baz etkisi Geçen yıl 30 lira olan mazot 22 liranın altında.Benzin 27 liraya yükselmişti, şimdi 20′”Tarım üreticileri açısından mazot, gübre fiyatları ve lojistik maliyetleri düştü. Yaz aylarıyla birlikte enflasyon üzerindeki baskı azalacak. OVP’deki hedeflere bağlıyız. Deprem nedeniyle enflasyonun etkisi sınırlı kalacak.”

Temmuz ayı asgari ücret ve emeklilere sağlanan sosyal yardım payındaki artışa ilişkin açıklama yapan Bakan Nebati, şunları söyledi:

“Çalışanların ve emeklilerin enflasyondan zarar görmemesi için bir politika uygulanıyor. Asgari ücrete yüzde 100’e yakın, emekli ve memurlara yüzde 85 zam yapıldı. 7 yaş üstü olanlara tepki geldi” bin 500 fırsattan yararlansın.Çalışma Bakanlığımızla çalışma yapılıyor.6 puan artı enflasyon farkı var.

Bakan Nabati, Türkiye Ekonomi Modeli ile ilgili olarak, “Düşük faizle ülkeyi yönetebileceğimizi gördük” söz konusu. Nebati, ekonomi politikasında kısmi düzenlemelerin devam edeceğini söyledi.

“Piyasada dolar sorunu mu var?” Nabati’nin sorusuna cevap “Döviz kurlarında yeniden yükseliş olacağı yönündeki söylentiler gerçeği yansıtmıyor. Dövizde çifte fiyat oluşumu söylentileri güçlendirse de ralli söz konusu değil.”dedi.

‘Yüksek faiz yok’

“Bazıları yüksek faiz oranları bekliyor olabilir, bu olmayacak.” Nebati dedi ki:

“Muhalefet kanadından hiçbir ekonomi yöneticisi ben faiz artıracağım demedi. Faizi artıracak mısınız, artırmayacak mısınız? Parlatmaya çalıştığı muhalefette kimse faiz artıracağım diyemez. Faiz artırımı konusunda net bir tavır aldı, bildiklerimizi anlatayım.”

Bakan Nabati, para korumalı mevduatların bu yıl sonlandırılmayacağını söyledi.

sarigol-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu