Haber

İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu Önünde Protestosu

İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan vatandaşlar, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını konsolosluğun önüne oyuncak bırakarak protesto etti.

Aralarında Dünyanın Çocukları Derneği’nin de bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu (STK) ve vatandaşlar, İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etti. İsrail saldırılarında hayatını kaybeden çocuklara dikkat çekmek amacıyla çeşitli pankart ve pankartlar açıldı. Çocukların da aralarında bulunduğu eylem sırasında Konsolosluk önüne çeşitli oyuncaklar bırakıldı. Oyuncakların deprem bölgesindeki çocuklara gönderileceği öğrenildi.

“Artık çocukların kanlı, parçalanmış bedenlerini görmek istemiyoruz, onların evde güvenle oyuncaklarıyla oynamalarını görmek istiyoruz.”

Toprak Çocukları Derneği Lideri Sümeyye Altun, yaptığı açıklamada, “Çocuklara yönelik çalışan STK’lar olarak, İşgalci İsrail’in Gazze’de katlettiği ve katletmeye devam ettiği çocukların sesi olmak için bir araya geldik. Bu oyuncaklar lekelenmiştir. İsrail tarafından öldürülen her çocukla birlikte kan var.” “Artık çocukların kanlı, parçalanmış bedenlerini değil, evlerinde güvenle oyuncaklarıyla oynamasını istiyoruz. İsrail, 7 Ekim’den bu yana tüm dünyanın gözü önünde 1.524 çocuğu katletti. Bu duruma sessiz kalan dünya liderlerine sesleniyorum. İsrail’in yaptığı bu soykırımı kınamaktan başka bir şey yapamayanlar var.” “İsrail her 5 dakikada 1 kişiyi, saatte 3 çocuğu öldürmeye devam ediyor. Sesinizi çıkarmak için Gazze’deki tüm insanların ortadan kaybolmasını mı bekliyorsunuz?” söz konusu.

Altun, açıklamasının devamında, “İnsanların haklarını korumak için kurulan uluslararası kuruluşlar neden hâlâ çalışmalarına devam ediyor? Birleşmiş Milletler, insanların en temel hakkı olan yaşam hakkını koruyamıyor, aldığı kararları uygulayamıyorsa neden uygulanmıyor? Hala toplanıyor mu? Gazze’de hayatta kalan kardeşlerimiz temel insani ihtiyaçlarına ulaşamıyor ve yerle bir edilmiyor.” “Kaybettiğimiz hayatların yeniden inşası için desteğimizi sağlayarak sorumluluğumuzu yerine getirmeye devam edelim” dedi. – İSTANBUL

haberalaca.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu