Yaşam

Herkes Bunu Konuşuyor: Türk Doktora Öğrenci İcadıyla Bilim Dünyasında yankı uyandırdı!

Yurt dışında eğitimine devam eden Türk doktora öğrencisi Fulya Kıroğlu, karadelikler üzerine yaptığı çalışmayla bilim dünyasında ses getirdi. Detaylar haberde.

ABD merkezli Northwestern Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Fulya Kıroğlu, kara delikler üzerine yaptığı çalışmayla bilim dünyasının gündemine oturdu.

ABD’de eğitimine devam eden Türk doktora öğrencisi, astrofizik bölümünde yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkan karadeliklerle ilgili keşfiyle tüm bilim dünyasında ses getirdi.

Bizleri gururlandıran Türk öğrenci, üniversite ile yaptığı kara delik araştırmasında yaptığı keşifler sayesinde bilim dünyasının algılarını yerle bir etti.

Doktora öğrencisi, kara delikler üzerinde oluşturduğu bilgisayar simülasyonu ile, hâlâ gizemini koruyan ünlü cisimlerin aslında yıldızları hızlı bir şekilde yutmadıklarını, karadeliklerin aldığı çekirdeklerin bir modül parçalayarak parçalandığını ortaya çıkardı. her türlü, onları galaksinin derinliklerine attı.

Yeni icadıyla bilim dünyasının karadelik algısını tamamen yerle bir eden Fulya, karadelik çalışmalarıyla bir çok kez basında yer aldı.

Proje liderliğini üstlenen öğrenci, oluşturulan modelleme ve açıklamanın The Astrophysical Journal’da yayınlanmak üzere kabul edildiğini belirtti. Kıroğlu, yaptığı çalışmaların bulgularının American Physical Society’nin Nisan ayı toplantısında paylaşıldığını da sözlerine ekledi.

Aralarında ünlü haber kanalı Sky News’in de bulunduğu birçok kuruluş, Fulya liderliğindeki kara delik simülasyon projesiyle ilgili görseller paylaştı.

Ülkemiz medya kümeleri için de röportajlar veren öğrencimiz, çalışma sonucunda ortaya çıkan bulgulardan bahsetti ve gelecekte Türkiye’de gerçekleştirilebilecek projelerde yer almak istediğini söyledi.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu