Haber

İstanbul’da bir tarih canlanıyor

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 1928 yılında Atatürk’ün buyruğuyla kurulan, içinde Türkiye’nin birinci Bahçıvanlık Okulu’nu barındıran tarihi Büyükdere Fidanlığı’nı tekrar canlandıracak projeyi başlattı.

Fidanlık için, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında temel atma merasimi düzenlendi.

Törende; İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, Sarıyer Belediye Lideri Şükrü Genç ve İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Lideri Prof. Dr. Yasin Çağatay Seçkin birer konuşma yaptı.

Fidanlık bölgesinin 2000’li yıllardan bu yana İBB Yol ve Bakım Tamirat Müdürlüğü’nün saha garajı olarak kullanıldığı ve metruk bir halde olduğu bilgisini paylaşan Lider İmamoğlu, tarihi bir mirası canlandırma gayesiyle yola çıktıklarının altını çizdi.

“Çok değerli bir adım bu, ama bununla sınırlı kalmayacağız” diyen İmamoğlu, “Burada, bir de tohum merkezi kuracağız. Tarihi bir adım atıyoruz. Bu merkezde yerel tohumlar, soğutmalı depolarda uzun süreli olarak muhafaza edilecek bir gen merkezi gibi. Merkeze gelen bu tohumlar, yine aynı alanda üretim parselleri ve seralarda ekilerek üretimleri sağlanarak, çoğaltılacak. Sebze grubundan edilen fideler ve diğer tohumlar, buradan halkımıza ve çiftçilerimize de ayrıca ücretsiz olarak dağıtılacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu